Innowacyjne ogrzewanie

Pompy ciepła

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z otoczenia budynku, tj. z powietrza, gruntu lub wody, i oddaje ją do instalacji c.o. Pozyskana w ten ekologiczny sposób energia wiąże się ze stosunkowo niewielkimi kosztami energii elektrycznej (służącej jedynie do zasilenia sprężarki) i wykorzystywana jest do ogrzewania budynku, wody użytkowej, a także do chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów. Pompy ciepła są alternatywą dla pieców, kotłów i klimatyzatorów. 

W zależności od tego, jakie jest źródło ciepła, pompy możemy podzielić na trzy grupy: powietrzne, gruntowe i wodne. Wybór odpowiedniej pompy zależy od możliwości finansowych i otoczenia budynku.

Technologia

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła przez ostatnie lata rozwijają się najszybciej i cieszą się największą popularnością, mimo iż powietrze nie jest zbyt dobrym nośnikiem ciepła, a jego temperatura zmienia się znacznie bardziej niż temperatura gruntu lub wód. Powietrzne pompy mają jednak poważne zalety - w ich przypadku nie ma znaczenia wielkość działki ani panujące na niej warunki, bo powietrze dostępne jest wszędzie. Nie znaczy to jednak, że powietrzne pompy ciepła działają tak samo wydajnie bez względu na to, czy na zewnątrz jest kilka stopni powyżej 0°C, czy panuje silny mróz. W tym ostatnim przypadku, ich sprawność będzie niestety dużo mniejsza i zużyją więcej prądu dla pozyskania tej samej ilości ciepła. Niemniej jednak, będą w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło przez cały sezon.

Altrenatywa

Pompy cieplne gruntowe

Pompy gruntowe wykorzystują ciepło zawarte w ziemi. Ten typ pomp jest najlepiej dopasowany do polskich warunków klimatycznych. 

Największą zaletą wykorzystania gruntu jako źródła pozyskiwania ciepła jest jego niemal stała dodatnia temperatura w sezonie grzewczym, najwyższa w głębokich pionowych odwiertach i rosnąca wraz z głębokością, a zmiany temperatury związane z porami roku są praktycznie nieodczuwalne.

Wadą tych pomp są niestety wysokie koszty odwiertów oraz potrzeba specjalistycznego sprzętu do ich wykonania.

Ekonomia

Pompy cieplne wodne

Pompy ciepła wodne działają przy wykorzystaniu istniejących wokół działki zbiorników wodnych lub poprzez dwie wykopane studnie głębinowe (czerpną i zrzutową). Pompa pobiera wodę z pierwszej studni, odzyskuje ciepło i przekazuje je do budynku, a następnie odprowadza schłodzoną wodę do drugiej studni. 

Jeśli dom stoi w pobliżu jeziora, rzeki, stawu lub innych zbiorników wodnych wyeliminuje to konieczność kopania studni. Jednak przy wykorzystywaniu naturalnych zbiorników wody trzeba uwzględniać problem zanieczyszczenia wody i jej odpowiedniej filtracji. Instalacja filtrów oraz zastosowanie roślin nadających się do oczka wodnego, które dodatkowo filtrują wodę, zwiększy koszt eksploatacji pompy. 

Koszty jej użytkowania zostaną zniwelowane ilością pozyskanej energii w przypadku domów o dużym zapotrzebowaniu na ciepło. 

Pompy ciepła-woj.łódzkie

Z nami zrobisz to ekologicznie i ekonomicznie!

Pompy ciepła z roku na rok zyskują w Polsce wielu zwolenników, ponieważ są to bardzo efektywne urządzenia grzewcze. Stosowane są one w układach centralnego chłodzenia i ogrzewania, a także podgrzewania wody użytkowej oraz klimatyzacji. Kiedy szukamy taniego w eksploatacji oraz niezawodnego źródła ogrzewania, zazwyczaj myślimy o pompach ciepła.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła pobierają za pomocą sprężarki energię cieplną pochodzącą z otoczenia budynku, aby później oddać ją do instalacji centralnego ogrzewania. Pozwala to niewielkim kosztem oraz ekologicznie ,pozyskać potrzebną nam energię. Podstawowe parametry, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając pompę ciepła,to powierzchnia, jaką zajmują pomieszczenia, które będziemy chcieli ogrzać, jakie mamy zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową, rodzaj ogrzewania oraz najważniejszy aspekt, czyli to, jakie jest zapotrzebowanie cieplne budynku?
Województwo łódzkie

WestaTerm -Usługa profesjonalnego montażu oraz doradztwo-pompy ciepła Sieradz

Rodzaje pomp ciepła:

WODA-WODA – woda czerpana ze zbiornika wodnego ogrzewa parownik pompy. Instalację centralnego ogrzewania zasila woda ogrzana ciepłem pochodzącym ze skraplacza.
POWIETRZE-WODA –  powietrze ogrzewa parownik pompy, a ciepło pochodzące ze skraplacza zasila instalację c.o.
POWIETRZE-POWIETRZE – powietrze ogrzewa parownik pompy, natomiast ciepło pochodzące ze skraplacza ogrzewa powietrze wewnątrz pomieszczeń.
WODA-POWIETRZE – woda ogrzewa parownik pompy, a pochodzące ze skraplacza ciepło ogrzewa powietrze wewnątrz pomieszczenia.
SOLANKA-WODA – w wymienniku gruntowym krąży glikol, tzw.solanka, która pośredniczy w wymianie ciepła pomiędzy czynnikiem roboczym pompy a gruntem.
BEZPOŚREDNIE PAROWANIE-WODA –  gruntowy wymiennik ciepła spełnia jednocześnie funkcję parownika pompy, a poprzez rozłożone w ziemi rury krąży czynnik roboczy, który w nich odparowuje. Ciepło pozyskane ze skraplacza ogrzewa wodę, która zasila instalację c.o.
BEZPOŚREDNIE PAROWANIE-BEZPOŚREDNIE –  skraplanie, gruntowy wymiennik ciepła pełni także funkcję parownika pompy, natomiast skraplaczem jest instalacja grzewcza.

Dobór technologii

Jaka pompa ciepła będzie najlepsza?

Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła? Poza podstawowymi parametrami, pompy ciepła, muszą być bezwzględnie dopasowane do potrzeb i możliwości naszego budynku, należy także mieć na uwadze inne kryteria, takie jak chociażby sposób obsługi pompy ciepła. Obsługa takiej pompy powinna być niemalże intuicyjna a moduł podłączony do internetu powinien zapewniać nam możliwość kontrolowania urządzenia za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aby korzystanie z pompy ciepła nie było dla nas uciążliwe, warto także zwrócić uwagę na poziom głośności jej działania, szczególnie jeśli ta znajduje się blisko ścian budynku. Pompa powinna być na tyle cicha, aby nie zakłócać spokoju domowników. Warto też zwrócić uwagę czy wszystkie części składające się na całość urządzenia, spełniają określone normy oraz posiadają odpowiednie certyfikaty.

ZAMÓW ROZMOWĘ
TELEFONICZNĄ

    Imię i Nazwisko*

    Numer telefonu*

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

    Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych będzie WESTA-TERM, REGON: 386244579, NIP: 8272323856, KRS: 0000844796, Kod pocztowy: 98-200 Sieradz, Ulica: Polskiej Organizacji Wojskowej 141. Dane są przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności Westa-Term.